Telefon
WhatsApp
Shavkat Mirziyoev: Bağımsızlığa ulaşmak kolay olmadı

Özbekistan devlet başkanı Shavkat Mirziyoev şunları söyledi.

Kurtuluş Günü günlerinde ülkemizin fedakarlıklarını anmanın büyük bir anlamı vardır. Bu da bir kez daha millete yapılan hizmetin asla unutulmayacağı, ülkemizin özgürlük ve barışının kıymetinin bilindiği anlamına gelmektedir.

31 Ağustos 2001 yılından bu yana "Baskı Kurbanlarını Anma Günü" olarak kutlanıyor. Atalarımızın ruhlarını sevindirmeye, yaşamlarını ve miraslarını incelemeye yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Geçen yıl, "Baskı Kurbanları Anıtı" müzesi yeniden inşa edildi. Karakalpakistan Cumhuriyeti ve tüm bölgelerde şubeleri açıldı.

Bu yıl müze, Almanya'da eğitim görmek üzere yeni gönderilen öğrencilerin 100. yıldönümüne adanmış bir sergi düzenledi.

Devletimizin başı müzeye girdi ve bu sergiyle tanıştı.

- Her seferinde buraya gelip dikkat etmemiz boşuna değil. Bağımsızlığa ulaşmak kolay değildi. Bağımsızlığımızın üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen 100 yıl önce dedelerimiz bunu yapmaya çalıştı. 100.000 yurttaşımız bastırıldı ve 13.000'i vahşice vuruldu. Neden? Niye? Analiz vardı. Onlar bizim en büyük kahramanlarımız, milletin hazinesiydiler. 2-3 dil biliyor. Ülkemizi özgürleştireceğini ve kalkınmasını sağlayacağını biliyorlardı. Sanki sesleri burada duyuluyor, - dedi Shavkat Mirziyoev.

Başkan bunları konuşurken Kur'an-ı Kerim'den bir ayeti hatırladı. Ali İmran Suresi'nin 169. ayetinde: "Allah yolunda ölenleri ölü sanmayın, onlar diridirler, Rableri katında rızıklandırılmaktadırlar" denilmektedir.

Halkımızın özgürlüğü, hakikat ve adalet için canını feda eden şehit ecdadımızın hatırası daima diridir.

Devlet başkanımız, bu tarihin sonuna kadar çalışılmadığını, baskı mağdurlarının kimliklerinin tespit edilip hafızalarının yenilenmesine yönelik araştırmaların sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, "Bütün dünyada bir kağıdım olsaydı, ne kadar para harcasam da Özbek milletiyle ilgili belgeleri bulma görevini verdim" dedi. - Son yıllarda kaç tane baskı kurbanı tespit edildi. Adalet açısından kahraman dedelerimizin isimlerini iade ediyoruz. Geçen yıl, Özbekistan Yüksek Mahkemesi, bu tür 235 yurttaşı beraat ettirdi. Dedelerimiz adına müzeler, okullar açıyoruz. Abdulla Qadiri okulunu yaptırdık ve heykelini Taşkent'in merkezine yerleştirdik. Neden? Niye? İnsanlar geçmişlerini görmeli, "ben kimin torunlarıyım" diye düşünmeli, eserlerini bilmelidir. Ya da Çoban'ı eski haline getirmek ne kadar zordu? Bugün aşağı inin, halkın içine girin diyoruz, halktan güç alıyoruz. Çoban da öyle söyledi. Bu tür iyilikler durdurulmamalıdır. Yeni kitaplar ve filmler çıkarmak gerekiyor.

Devletimizin başkanı, bu yolu arayan çalışkan bilim adamlarına ve aydınlara teşekkürlerini iletti. Cedidlerin hayatı ve eserlerinin televizyon ve sosyal ağlar aracılığıyla gençlere aktarılması ve okul derslerinde bu konuya geniş yer verilmesi gerektiği vurgulandı. Aydınlanmış dedelerimizin manevi mirasını öğretmek için bir bölüm kurma girişimi, Özbekistan Uluslararası İslam Akademisi'nde ortaya atıldı.

Otoriter rejimin sadece Cedidleri yıkmakla sınırlı olmadığı biliniyor. Geçen yüzyılın 80'li yıllarında bile binlerce yurttaşımız çeşitli iftiralarla hapsedildi ve aşağılandı.

- Bugün hala yolda düşünüyorum. 30'lar eski tarihse, peki ya "pamuk işi"?! Liderlerimizi bastırmak için asılsız suçlamalar icat ettiler. Diğer cumhuriyetlerde kıtlık mı vardı? Böyle acı olaylar asla unutulamaz. Shavkat Mirziyoev, "Bugün gibi tatillerde ve huzurlu günlerde, bunları kalbimizden alıp gençlerimize aktarmalıyız" dedi.

Dünyanın huzursuzlaştığı, böyle bir durumda uyanık ve ölçülü olunması gerektiği kaydedildi.

- Görüyorsunuz, dünyada rekabet ve tehditler artıyor. Tehlike yanımızda yürüyor. Buna hazırlıklı olmak için her zaman farkında olmak gerekir. Bugün güvenli hayatımız için şükrederken yarınımızı da güçlü kılmalıyız. Ne zaman güçlendireceğiz? Eğer bilgiliysek. Atalarımızın büyüklüğü ve her alanda mükemmel bir eğitimden ilham alırsak, Manaman adında bir ülkeden eksik olmayacağız. Çocuklarımıza iyi öğretirsek sonuç beklediğimizden daha iyi olacaktır. Bağımsızlığımız istikrarlı ve ebedi olacak, - dedi devletimizin başı.

Ara sokaktaki sembolik mezarın yanında Kuran da okundu. Vefat edenler için Allah'a hamdolsun ve ülkemiz için barış ve refah için dua edin.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 FB  Fenerbahçe 14 12 1 37
2 GS  Galatasaray 14 12 1 37
3 BJK  Beşiktaş 14 8 4 26
4 ADS  Adana Demir. 14 6 3 23
5 TS  Trabzonspor 14 7 5 23
6 KYS  Kayserispor 14 7 2 23
7 KSM  Kasımpaşa 14 6 5 21
8 ÇRZ  Ç.Rizespor 14 6 5 21
9 ANT  Antalyaspor 14 5 4 20
10 HTY  Hatayspor 14 4 4 18
11 FKGK  Karagümrük 14 4 5 17
12 MKE  Ankaragücü 14 4 5 17
13 SVS  Sivasspor 14 3 5 15
14 GFK  Gaziantep FK 14 5 9 15
15 KON  Konyaspor 14 3 6 14
16 PNDK  Pendikspor 14 3 7 13
17 İBFK  Başakşehir 14 3 8 12
18 SAMS  Samsunspor 14 3 9 11
19 ALNY  Alanyaspor 14 2 7 11
20 İST  İstanbulspor 14 2 10 8

Yazarlarımız

Bursa Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği