Telefon
WhatsApp
İlham Aliyev 4. ADEX sergisine katıldı

6 Eylül'de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü Expo Center'da gerçekleşen 4. Azerbaycan Uluslararası Savunma Fuarı ADEX ve 13. Uluslararası "İç Güvenlik, Koruma ve Kurtarma Ekipmanları" Fuarı Securex Caspian ile tanıştı.

Devlet başkanı ilk olarak Bakü Fuar Merkezi'nin iç pavyonlarındaki stantlarına katıldı.

Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Savunma Sanayi Bakanı Madat Guliyev ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, sergi hakkında devlet başkanına bilgi verdi.

Mevcut fuarda 30'a yakın ülkeden 200'den fazla firmanın yer aldığı kaydedildi. Modern silah ve teçhizatın tanıtıldığı bu büyük çaplı etkinlik, pandeminin neden olduğu zorunlu bir aranın ardından yeniden düzenleniyor. Serginin özel önemi, Azerbaycan'ın İkinci Karabağ Savaşı'nda kazandığı şanlı zaferden sonra ilk kez düzenlenmesinde yatıyor. Sergi, Azerbaycan ordusunun zaferinde istisnai bir rol oynayan ülkenin askeri-sanayi kompleksinin ve modern silahların gücünü ve gücünü göstermektedir.

ADEX savunma fuarının katılımcıları arasında Türkiye, Rusya, İran, Bulgaristan, Çin, Fransa, İtalya, Hollanda ve diğer ülkelerin önde gelen savunma firmalarının yer aldığı kaydedildi. Fuara ilk kez Ürdün'den firmalar katılıyor. Bu yıl fuarda 8 ülke ulusal stantlarını sergiliyor. Birçok ülke ulusal sergilerin alanını genişletti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı pavyonunda sergilenen askeri ürünleri inceledi. Savunma ürünleri, mühimmat, Milli Güvenlik Kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik zırhlı araçlar, hafif ve ağır askeri teçhizatın oluşturulması, üretilmesi, iyileştirilmesi, onarılması, bertarafı, ithalatı / ihracatı ve dış pazarlarda satışından sorumlu bakanlığa ait pavyonlarda Ülkemizde son yıllarda üretilen İlgilenilen sergiler arasında muharebe keşif teçhizatı, çok amaçlı, keşif ve saldırı insansız hava araçları, çeşitli kalibrelerde küçük silahlar, mühendislik ve diğer askeri teçhizat yer alıyor.

Türkiye Cumhuriyeti, fuarda en fazla firma ile temsil edilen ülkelerden biridir. Savunma sanayinde en modern ve ileri teknolojileri yaygın olarak kullanan Fraternal Turkey, fuarda 43 firma ile temsil ediliyor. Bu şirketlerden biri olan HAVELSAN, 1982 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Fonu kapsamında kurulmuştur. Şirket sadece savunma, güvenlik ve bilişim alanında gelişen teknolojilerle yetinmiyor, kendi yüksek teknolojili yazılım çözümlerini hazırlıyor ve simülatörler üretiyor. HAVELSAN, yapay zeka ile ilgili ürünler, projeler ve sistemler gibi yeni nesil teknolojiler de geliştiriyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev şirketin ürünleriyle tanıştı.

Türkiye'yi temsil eden Roketsan, 1988 yılında kurulmuştur. Şirket, çeşitli tiplerde füzeler, roket silahları, atış ve hareket sistemleri ile bağlantılı güdümlü mühimmat, güdüm ve kontrol sistemleri, harp başlıkları, mekanik parçalar, algoritmalar ve yazılımları hazırlayıp üreterek bunları kara, hava ve deniz platformlarına bağlamaktadır. Aynı zamanda bu sistemlere maddi ve teknik destek sağlamakta, roket yakıtı üretmekte, balistik koruma projeleri hazırlayıp uygulamakta ve işletmelerinde uzay roketleri geliştirmektedir.

Devlet başkanı ayrıca Pakistan İslam Cumhuriyeti'nin pavyonlarıyla da tanıştı. Ülkemizle askeri işbirliği yapan Pakistan'da üretilen askeri ürünlerin askeri-sanayi kompleksinin tüm alanlarını kapsadığı kaydedildi. Pakistan Mühimmat Fabrikalarının (POF) uluslararası standartlara uygun geniş bir yelpazede silah ve mühimmat üreten devlete ait en büyük savunma sanayi kompleksi olduğu vurgulandı. POF, Pakistan Silahlı Kuvvetleri ve Kolluk Kuvvetlerinin önde gelen tedarikçisi olarak dünyanın birçok ülkesine de ürün ihraç etmektedir. POF'un yan kuruluşları, ürünleri için yüksek prestije sahiptir. Pakistan Mühimmat Fabrikaları, ISO-9001, ISO-14001, ISO-17025 ve OHSAS 18001 gibi uluslararası kalite sertifikaları almıştır.

Çeşitli askeri uygulamalar için ürünler sunan Global Industrial and Defense Solutions (GIDS), Pakistan'ın devlete ait ilk savunma holdingidir ve ülkenin en büyük savunma imalat sektörlerini temsil eder ve bir çekirdek Ar-Ge merkezidir. GIDS, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine büyük yatırımlar yaparak Pakistan'ı yüksek teknolojide lider bir yatırımcı haline getiriyor.

Türkiye'nin önde gelen drone üreticilerinden Lentatek, drone sistemleri alanında çığır açmış firmalardan biridir. Devlet başkanına şirketin insansız hava araçları, hidrojen, yakıt ve uzay teknolojileri ve diğer üretim alanları hakkında bilgi verildi.

Dearsan gemi inşa ve onarım tesisi, üretime başladığı 1980 yılından bu yana Türkiye'nin en önemli kuruluşlarından biri olmuştur. Dearsan, destek gemileri, korvetler (nöbetçiler), devriye gemileri, hızlı müdahale botları, çıkarma gemileri, hidrografik ve oşinografik araştırma gemileri, mayın tespit gemileri, kendi kendine giden botlar, sivil nakliye gemilerinin inşası veya modernizasyonu konusunda uzmanlaşmıştır. deniz suyu sınırlarının korunması için sistemler, bir mühimmat fabrikası gibi karmaşık askeri platformların.

Devlet başkanı, sergide İspanyol pavyonu ile tanıştı. Pavyonda bu ülkeyi İndra temsil ediyor. Şirket, dünyanın önde gelen mühendislik şirketlerinden biridir ve dijital endüstride liderdir. Radar, elektronik savunma, kontrol ve iletişim teknolojileri konusunda uzmanlaşan şirket, sistemlerinde yapay zeka ve sanal gerçeklik kullanıyor. Şirket, İspanya'daki en büyük ve önde gelen Avrupa savunma programı olan FCAS'ın ulusal endüstriyel koordinatörüdür.

Makine ve Kimya Sanayi İşletmesi, Türk savunma sanayisinin yüksek teknoloji ve uygulamaya öncelik veren öncü yapılarından biridir. Şirketin ürünleri yüksek kalitededir. Şirket mühimmat - roket, silah, patlayıcı, barut, piroteknik ve gaz maskeleri gibi geniş bir ürün yelpazesini müşterilerine sunmaktadır.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, istikrarlı ve mobil hava platformlarından insansız hava araçlarına ve uydulara kadar entegre havacılık sistemlerinin tasarımını, geliştirilmesini, modernizasyonunu, üretimini, entegrasyonunu ve kullanımını destekleyen Türkiye'nin teknoloji merkezidir. Dünyanın en büyük 100 havacılık ve savunma şirketinden biri olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve üretilen tüm ürünler, entegre lojistik hizmetleri ile de sunulmaktadır.

Fuarda Türk savunma sanayisini temsil eden bir diğer firma ise ASSAN. Şirket, silah ve mühimmatın bileşenlerini, yarı tertibatlarını, aksesuarlarını ve yedek parçalarını ileri teknoloji kullanarak modern tesislerde uluslararası standartlara uygun olarak tasarlama, tasarlama ve üretme kabiliyetine sahiptir.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de İran İslam Cumhuriyeti'nin pavyonuna baktı. İran Havacılık Sanayi Örgütü'nün (IAIO), bu ülkenin sivil ve askeri havacılık endüstrisini planlamak, bu alanda kontrol ve yönetim yapmak amacıyla 1966 yılında kurulmuş bir devlet kuruluşu olduğu kaydedildi. Şirket, uçak bileşenleri ve havacılık ürünleri üretmektedir.

Pakistan Havacılık Kompleksi'nin standı, uçak ve havacılık sistemleri için bakım tesisleri, uyarıcılar ve eğitim sistemleri sunuyor.

Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın, savunma ürünleri - insansız hava araçları, keşif ve devriye araçları, muharebe modülleri, çeşitli tiplerde simülasyon sistemleri geliştirme, bunların modernizasyonu konularında faaliyet gösterdiği kaydedildi. ülkemiz kolluk kuvvetleri, seri üretim ve ihracat organizasyonu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı'na, Türk firması Aselsan'ın ADEX fuarına dördüncü kez katıldığı bilgisi verildi. Firmanın sunduğu ürünler ilgi görüyor. Faaliyetlerine telsiz haberleşme cihazları ile başlayan şirket, bugün savunma ve güvenlik sektörlerinde 500'ün üzerinde ürün üretiyor.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İsrail'in ulusal pavyonlarında sunulan sergiler hakkında bilgi edinirken, savunma, havacılık ve ticari pazarlarda lider olan İsrail havacılık ve uzay endüstrisinin kanıtlanmış en modern teknolojileri ve savaş deneyimini kullandığı bilgisini aldı. on yıllardır ulusal savunma ve güvenlik sorunlarını çözmek için. .

RAFAEL Advanced Defence Systems LLC, 70 yılı aşkın bir süredir İsrail'de hava, kara, deniz ve uzay siber güvenlik sistemleri inşa ediyor. Şirket, uçak ve havacılık ekipmanları, roket ve uzay kurulumları için sistemler ve kompleksler, zırhlı savaş araçları, elektronik, uydu, GPS ve GSM sistemleri konusunda uzmanlaşmıştır.

İsrail firması Plasan da fuarda ürünlerini tanıtıyor. Şirket, tekerlekli ve paletli savaş araçları için çok çeşitli robotik teknolojiler üretmektedir.

Azerbaycan Cumhuriyeti Mayın Eylem Ajansı (ANAMA) da fuarda aktif olarak yer alıyor. ANAMA, yıllar içinde yurt içinde ve yurt dışında bir dizi projeyi hayata geçirdi. Şu anda teşkilat, işgalden kurtarılan Karabağ'da mayın ve patlamamış mühimmatın temizlenmesi için operasyonlar yürütüyor.

Devlet başkanı ayrıca Kazakistan Endüstriyel Altyapı Geliştirme Bakanlığı'nın pavyonuyla da tanıştı.

ADEX-2022'de Rusya Federasyonu 13 şirket tarafından temsil edilmektedir. Rosoboronexport, Rusya'da savunma sanayi ile ilgili tüm ürün, hizmet ve teknolojileri ihraç eden tek devlet kurumudur. Küresel silah pazarının liderlerinden biri olan "Rosoboronexport"un payı, bu alandaki Rus ürünlerinin ihracatının yüzde 85'inden fazladır. Ajans, Rus savunma sanayiinde 700'den fazla işletme ve kuruluşla işbirliği yapıyor.

Bulgaristan Cumhuriyeti pavyonu ile tanışma sürecinde, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Transmobil şirketinin 1990 yılında Sofya'da kurulduğunu öğrendi. Şirket, yüksek hızlı kinetik mühimmat, kümülatif termobarik bombaatar, yüksek performanslı topçu mühimmatı ve havan topları üretiminde uzmanlaşmıştır.

Fuarda Ukrayna'yı temsil eden Motor Sich Open Anonim Şirketi, askeri teçhizatın tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, revizyonu ve teknik destek konularında uzmanlaşmış, çeşitlendirilmiş bir kuruluştur. JSC üretimi dünyanın birçok ülkesinde başarıyla kullanılmaktadır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de fuarda Çin Halk Cumhuriyeti pavyonunu ziyaret etti. CETC International Co.'nun bu ülkeyi temsil ettiği kaydedildi. Ltd, Çin Elektronik Teknoloji Grubu (CETC) şirketinin uluslararası iş ve işbirliği için ana platformudur. 2021'de CETS, Fortune Global 500 listesinde 354. sırada yer aldı.

Devlet başkanı, Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı'na bağlı AZAD Sistemlyar işletmesi tarafından üretilen askeri teçhizatla tanıştı.

Ardından Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü Fuar Merkezi önünde sergilenen askeri ürün ve teçhizata baktı.

ADEX ve Securex Hazar fuarları için kapsamlı bir çalışma programının hazırlandığını belirtmek gerekir. Sergilerin üç gün boyunca, işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarının mayınlarının temizlenmesi, insansız sistemlerin gelişme olasılıkları, kapsamları, silah sistemleri, mühimmat ve amaçları, zırhlıların rolü gibi güncel konularda oturumlar düzenlenecek. modern savaş durumlarında savaş araçları vb.

Böylece, IV Azerbaycan Uluslararası Savunma Fuarı ADEX ve XIII Uluslararası "İç Güvenlik, Koruma ve Kurtarma Ekipmanları" Fuarı Securex Caspian, uluslararası askeri-teknik işbirliği alanında en son silahları göstermek ve yeni anlaşmalar yapmak için mükemmel bir platform haline gelecektir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 FB  Fenerbahçe 13 9 2 29
2 GS  Galatasaray 13 8 2 27
3 ADS  Adana Demir. 13 6 1 24
4 KON  Konyaspor 14 6 2 24
5 İBFK  M.Başakşehir 13 7 3 24
6 KYS  Kayserispor 14 7 5 23
7 TS  Trabzonspor 13 6 2 23
8 BJK  Beşiktaş 13 6 3 22
9 ALNY  Alanyaspor 14 4 5 17
10 GFK  Gaziantep FK 13 4 5 16
11 ANT  Antalyaspor 12 5 6 16
12 GRS  Giresunspor 13 4 6 15
13 KSM  Kasımpaşa 13 4 6 15
14 HTY  Hatayspor 13 4 7 14
15 FKGK  Karagümrük 13 3 6 13
16 MKE  Ankaragücü 13 3 6 13
17 SVS  Sivasspor 14 2 7 11
18 İST  İstanbulspor 13 2 9 8
19 ÜMR  Ümraniyespor 13 1 8 7
20

Yazarlarımız

Bursa Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği