Telefon
WhatsApp
Türk Devletleri Teşkilatı Gençlik ve Spordan Sorumlu Bakanlar Toplantısı Bursa'da yapıldı

Türk Devletleri Teşkilatı Gençlik ve Spordan Sorumlu Bakanlar 6. Toplantısı, 4. Dünya Göçebe Oyunları kapsamında 30 Eylül 2022 tarihinde Bursa'da düzenlendi.

Toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ev sahipliği yaptı.

TDT Genel Sekreteri Baghdad Amreyev'in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya, Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Farid Gayibov, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Azamat Jamankulov, Özbekistan Spor Geliştirme Bakanı Adkham Ikramov, Özbekistan Gençlik İşleri Dairesi Başkanı Alisher Sadullayev, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Serik Zharasbayev, Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Gulmyrat Agamyradov ve Macaristan'ın Türkiye Büyükelçisi Viktor Matis katıldı.

TDT işbirliği çerçevesinde Gençlik ve Spor alanında yürütülen son gelişmeleri ve faaliyetleri Bakanlarla paylaşan Genel Sekreter Amreyev, Türk Dünyasının ilk Gençlik Başkenti olan Buhara'da düzenlenen Genç Liderler 4.Forumu'nun başarılı bir şekilde organize edildiğini vurguladı.

Bakanlar konuşmaları sırasında ortak Türk gençliği ve spor gündemine olan bağlılıklarını yineleyerek ve TDT’nın bu yöndeki işbirliği çerçevesi doğrultusunda yapılan çalışmaların önemini vurguladılar. Ortak projelerin Türk gençliğinin ve sporunun birliği üzerindeki büyük etkisinin altını çizen Bakanlar, kardeş milletler arasındaki bağları güçlendiren değerli gelişmeleri desteklemek için dayanışma içinde olarak, devam eden işbirliğinin yeni girişimler ve yeni projelerin derinleştirilmesine tam desteklerini ifade ettiler.

Bakanlar, Dünya Göçebe Oyunları'nın ortak Türk markasının güçlü etkisinin altını çizerek, 4'üncü Göçebe Oyunlarının İznik'te başarılı ve görkemli bir organizasyonla düzenlenmesi vesilesiyle Türkiye'ye şükranlarını ilettiler. Bakanlar, Oyunların ülkelerimiz için birleştirici bir platform olarak önemini ve ortak kültür, tarih ve spor bilincini artırmanın yanı sıra ortak değerlerin gelecek nesillere aktarılmasındaki önemini vurguladılar. Bakanlar, 4. DGO organizasyonunun hazırlık sürecinde TDT Sekretaryasının katıklarını da takdirle karşıladılar.

Bakanlar toplantısında alınan ortak kararı ile İstanbul, 2023 Türk Dünyası Gençlik Başkenti olarak ilan edildi. Ayrıca 100. Yıl onuruna OTS 2. Genç Girişimciler Forumu'nun 2023 Haziran ayı başında İstanbul ve Bursa'da yapılması kararlaştırıldı. 5. Genç Liderler Forumu ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü.

Şuşa'nın 2023 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi doğrultusunda, gençlik kampı etkinliklerini daha da zenginleştirmek için 5. Uluslararası Gençlik Kampı'nın 2023 baharında Şuşa'da yapılmasına karar verildi. Ayrıca Gençlik Platformu 2. Genel Kurulu ve 4. Uluslararası Gençlik Festivali'nin bu yıl Kazakistan'da eş zamanlı olarak düzenlenmesine karar verildi. Ayrıca Bakanlar, Çok Taraflı Gençlik Değişim Programına ilişkin Mutabakat Zaptı hükümlerine göre 2. Gençlik Gönüllülüğü Eğitim Programı ve 2. Çok Taraflı Gençlik Değişim Programının sırasıyla Kırgızistan ve Azerbaycan'da düzenlenmesi konusunda anlaştılar.

Genel Sekreter Amreyev, kurumsallaşmanın önemine ve Dünya Göçebe Oyunlarının dünyadaki popülaritesini artırmanın gerekliliğine de dikkat çekti. B.Amreyev ayrıca Kazakistan'ın 5. DGO'na ev sahipliği yapma konusundaki resmi önerisi hakkında bilgi verdi. Bu çerçevede Bakanlar 5. DGO’nın 2024'te Kazakistan'da gerçekleştirilmesi hususunda mutabık kaldılar.

2022 yılında Kazakistan'da 2. Türk Üniversite Oyunlarının düzenleme kararı hakkında Bakanlara bilgi veren Genel Sekreter, pandemiden kaynaklı gecikmeler sonrasında üniversite gençliğini bir araya getirecek bu organizasyona desteğini ifade etti.

Bakanlar toplantısı marjında, TDT çatısı altında Kırgız Cumhuriyeti'nde temellendirilecek gençlik ve spor gündeminden sorumlu bağımsız bir hükümetler arası kurumun oluşturulmasına da karar verildi.

Bakanlar, TDT Gençlik ve Spordan Sorumlu Bakanların 7. toplantısının 2023 yılında Azerbaycan'da düzenlenmesi konusunda anlaştılar.

Toplantı, Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun Türk Dünyası Gençlik Başkenti'nin sembolik anahtarını Alisher Sadullayev'den aldığı Türk Dünyası'nın eski ve yeni Gençlik Başkentleri arasındaki devir teslim töreniyle sona erdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Yazarlarımız

Bursa Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği