Telefon
WhatsApp
Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Özbekistan'da Bir Araya Geldi

Toplantıya Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kassym-Zhomart Tokayev, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov ve İslam Cumhuriyeti Başbakanı katıldı. Pakistan Shahbaz Sharif, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon, Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Zhang Ming ve SCO Ruslan Bölgesel Terörle Mücadele Yapısı Yürütme Komitesi Başkanı Mirzaev.

Toplantının gündemine uygun olarak, devlet başkanları mevcut durumu ve ŞİÖ içindeki işbirliği beklentilerini tartıştılar, siyasi ve ekonomik durumun gelişimi bağlamında güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev yaptığı konuşmada, 2021-2022 SCO çerçevesindeki başkanlığın sonuçlarını özetledi. Devlet başkanımızın da belirttiği gibi, bu dönemde 80'in üzerinde büyük etkinlik düzenlendi. Salgının zor sonuçlarına rağmen, Özbekistan'ın ŞİÖ'deki Başkanlık Planı eksiksiz olarak uygulandı.

40'tan fazla anlaşma ve karardan oluşan sağlam bir belge paketi Semerkant zirvesinde imzalanmak üzere hazırlandı. Bunlar, birbirine bağlılığın güçlendirilmesi, endüstriyel işbirliği, "yeşil" ekonomi, dijitalleşme, ticaret ve diğerleri gibi popüler ve gelecek vaat eden işbirliği alanlarındaki etkileşime SCO devletlerinin genel yaklaşımlarını yansıtmaktadır.

Özbekistan Cumhurbaşkanı, tarihsel olarak kısa bir süre içinde ŞİÖ'nün bölgesel ve küresel süreçlerde etkili bir katılımcı haline geldiğini vurguladı. Örgütün önemli bir güvenlik ve ekonomik büyüme faktörü olarak istikrar sağlayıcı rolü güçlendirilmektedir.

Ülkemizin lideri, ŞİÖ'nün blok dışı statüsünü, Örgütün faaliyetlerinin açıklığını ve odağını geniş bir ortaklığa, fikir birliği, eşitlik ve karşılıklı saygı ilkelerine göre yönlendirme ihtiyacını vurguladı.

Bunu akılda tutarak ve aynı zamanda ŞİÖ içindeki çok yönlü işbirliğinin verimli deneyimine dayanarak, devletimizin başkanı önümüzdeki yıllarda işbirliğini geliştirmenin öncelikli görevlerini ele almak için özel önerilerde bulundu.

Özellikle bu, ŞİÖ'nün faaliyetlerinin güncel gerçeklere uyarlanması, ekonomi, ticaret ve yatırım alanında işbirliği, ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi, çevre gündemi, kültürel ve insani bağlardır. Güvenlik sorunlarına ve Afganistan'daki durumun çözümüne özel önem verilmektedir.

Sonuç olarak Shavkat Mirziyoyev, ŞİÖ'nün geleceğinin ve ülkelerimizin kalkınmasının büyük ölçüde ortak, iyi koordine edilmiş ve etkili çalışmaya bağlı olduğunu kaydetti. Özbekistan Cumhurbaşkanı, “Birlikte, ülkelerimizin ve halklarımızın ilerlemesi ve refahı adına bölgesel ve küresel güvenliği sağlamak için Örgütü yeni sınırlara getirebiliriz” dedi.

Devlet başkanları konuşmalarında, SCO çerçevesinde işbirliğinin daha da geliştirilmesi gibi güncel konulara, bölgesel ve uluslararası güvenlik sorunlarına değindiler. Semerkant zirvesinin özel, tarihi bir önemi olduğu vurgulandı.

Ayrıca, ŞİÖ devlet başkanlarının toplantısı, gözlemci ülke liderleri, onur konukları ve uluslararası ve bölgesel kuruluşların başkanlarının katılımıyla genişletilmiş bir formatta devam etti. Mevcut zirve ilk kez bu kadar geniş bir formatta düzenleniyor - 14 ülke lideri katılıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Yazarlarımız

Bursa Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği