Telefon
WhatsApp
Kırgızistan şehitlerini toprağa verdi

Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Zhaparov'un bugün katılımıyla, 26 Eylül'de Ulusal Tarih ve Anıt Kompleksi "Ata-Beyit"te Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Muhafız Teşkilatı askerlerinin organları - üyeleri Kırgız Cumhuriyeti'ndeki olaylar sırasında hayatını kaybeden Sherali Anarkulov, Sanjarbek Anarkulov ve Zhanybay uulu Tilek'in tank mürettebatı 14-17 Eylül 2022 - Tacik devlet sınırında toprağa verildi.

Bombardıman sonucunda 3 mürettebat üyesi tankın içinde diri diri yakıldı ve cesetlerin kimlik tespiti için gerekli incelemeler yapıldı.

Devlet başkanı kurbanların ailelerine ve arkadaşlarına derin taziye dileklerini iletti, bir toplantı-tekrar düzenlendi.

Başkan Sadyr Japarov, toplantıda yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Sevgili Kırgızistanlılar!

Bugün, Kırgız devletini koruyan ve egemen Kırgızistan'ı torunlarına teslim eden atalarımızın küllerinin yattığı kutsal "Ata-Beyit" yerinde duruyoruz.

Ancak, bu sefer aramızdan ayrılan atalarımızın anısına saygı duruşunda bulunmak için burada değiliz. Kırgızistan'ın toprak bütünlüğünü ve Kırgız halkının barışını korumak adına şehit düşen ülkenin şanlı savaşçıları Sherali Anarkulov, Sanzharbek Anarkulov ve Zhanybay uulu Tilek'in son yolculuğunu üzülerek uğurluyoruz.

Ölen kahramanların ebeveynlerine, akrabalarına ve arkadaşlarına en derin taziyelerimi iletiyorum. Cesur oğulları yetiştirdin - sana boyun eğiyorum. Bu ağır bir kayıp, yeryüzü huzur içinde yatsın. Kahramanların başarıları asla unutulmayacak, isimleri bağımsız ülkemizin tarihine altın harflerle yazılmıştır.

 Sevgili kardeşlerim!

Bu günlerde, yakın ve uzak yurtdışındaki yurttaşlar da dahil olmak üzere tüm Kırgızistanlılar, Batken bölgesinde bir silahlı saldırı eylemi sonucu ölen ülkenin 62 vatandaşının yasını tutuyor.

Kırgız tarafı her zaman Kırgız-Tacik sınırındaki sorunları müzakereler yoluyla çözmeye çalışmıştır. Kırgızlar, hiçbir şekilde onu fethetme niyetiyle yabancı topraklara tecavüz etmemiştir. Kırgızlar, her zaman doğrunun yolunu izleyen, adaleti gözeten, geleneklere değer veren ve aynı zamanda Cömert Manas'ın buyruğu uyarınca topraklarında birçok etnik grubu dostça kabul eden asil bir halktır: “Basit bir kuştan güçlü bir altın kartal büyüttüm. , parçalardan tek bir insan topladım!”.

Halkımız harikadır ve tarihin defalarca gösterdiği gibi, saf düşüncelerle gelenleri her zaman memnuniyetle karşılar ve düşmanca niyetleri olan herkesi değerli bir şekilde geri çevirir.

Kırgızların eski çağlardan beri komşu oldukları Tacik halkının liderleri, saldırıyı önceden planlayarak, toprakları fethetmek için Kırgızistan'ı farklı yönlerden eş zamanlı olarak işgal etmişler, sınır sorunlarını barışçıl değil saldırganlık yoluyla çözmeye çalışmışlardır.

Hatta sınırdan uzakta bulunan Batken şehri olan bölgesel merkeze roketatar bile ateşlediler. Blooming Batken bir savaş bölgesi haline geldi, sivil nüfus için zor günler geldi. Yüz binlerce vatandaş daimi ikamet yerlerini terk etmek zorunda kaldı ve güvenli bölgelere gitmek zorunda kaldı.

Ancak, Anavatan topraklarını çiğneyen düşmanlara tahammül edemeyen Manas'ın torunları, Batken'i ağır ekipman desteğiyle işgal eden ve onları geri çekilmeye zorlayan işgalcilere uygun bir karşılık verdi.

Ne yazık ki, vatanlarını seven ve yaşam yoluna yeni başlayan gençler silahlı çatışmalarda öldüler. Ailelerine acı geldi: ebeveynler oğullarını kaybetti, karılar kocasız, çocuklar babasız kaldı. Güçlü ol, devlet seni unutmayacak.

Kalbim de acıyla kanıyor, çünkü topraklarımızda barışı ve insanların huzurunu korumaktan sorumluyum.

 İşgalcilerin işgali sırasında kurşun yağmuruna tutulmuş askerlerimiz komutana "Bir karış toprağımızdan vazgeçmeyeceğiz" diye haber verdiler. Kırgız halkının kahramanları bunlardır, “Düşman kutsal topraklarımıza girmeyecek, son kurşuna kadar savaşacağız” demişler ve hatta kuşatılarak kendilerini ve düşmanı baltalamışlar, tutsaklık yerine ölümü seçmişler ve böylece tasdik etmişlerdir. dünyaya Büyük Manas'ın torunları olduklarını. 

Sevgili Kırgızistanlılar!

Bir kez daha sıkıntı çıktığında tek yumruk olarak tek bayrak altında birleşen halkımız bu imtihanı onurla geçmiş ve dayanışmasını teyid etmiştir.

“Batken, yanınızdayız!” mottosu ile tüm Kırgızistanlılar Batken'e yardım eli uzattı.

Kır saçlı anneler bize destek oldular: “Umutsuzluğa kapılmayın, başınızın üstüne kaldırın çocuklarım! Sizler kahraman bir halkın torunlarısınız!” Ve tüm nüfus - Tacik uyruklu da dahil olmak üzere farklı milletlerden vatandaşlar, gençlerden yaşlılara, engelliler de dahil olmak üzere, kendi ihtiyaçlarını ihmal ederek para topladı ve Batken halkına yardım etmek için verdi. Bağışçılar gece gündüz kan bağışında bulundu.

Yurtdışındaki yurttaşlar da endişeliydi ve sınırdaki askeri personel için gerekli her türlü ekipmanı satın almaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Böyle güçlü bir birlik, Kırgızistan halkı için büyük bir gelenek ve değerdir. Böyle kırılmaz bir dayanışmaya sahip olan Kırgız halkını kimse yenemez!

Sevgili akrabalarımız, kahramanlarımızın dostları!

Desteksiz kalmadınız! Oğullarınız Anavatanları için kahramanca öldü. Yüce Allah herkese böyle bir şeref vermez. Bu kahramanların arkasında Kırgızistan'ın güçlü insanları ve görkemli Kırgız toprakları duruyor! Kahramanların cesaretini yüceltecek ve adlarının unutulmasına izin vermeyecek bağımsız bir devlet var.

Cömert Kırgız halkı ve egemen Kırgız devleti sizin desteğiniz ve desteğiniz olacaktır!

Kendini hazırla! Sabırlı ol! Cesaretini kaybetme!

Sevgili Kırgızistanlılar, unutmayalım ki, büyük Kırgız halkı, birlik sayesinde asırlarca zorlu imtihanlardan geçmiştir.

Ve şimdi bu büyük gelenekle, yolumuzda ne zorluklarla karşılaşırsak karşılaşalım, her şeyin üstesinden geleceğiz.

"Ata-Beyit"te Batken'de sınırı savunurken şehit düşen kahramanlarımız için bir anıt dikeceğiz. Bu anıtın üzerine sınırı savunurken şehit olan tüm askerlerimizin isimleri yazılacak. Kırgızistan'a resmi ziyaretlerle gelen yabancı ülke liderleri tarafından ziyaret edilecek.

Her yıl buraya geliyoruz ve devleti kuran ecdadımıza ve Anavatan'ın bağımsızlığını ve sınırlarını savunurken şehit düşen askerlerimizi saygıyla anıyoruz. Onlara kahraman unvanı verilecek. Bu insanlar Kırgız devletinin aydınlık geleceği için canlarını verdiler ve kanlarıyla tarih yazdılar.

Bu nedenle, her zaman başımızı onların önünde eğmeliyiz.

Genç nesil, vatanlarının değerli ve tarihi şahsiyetlerini bilmeli!

Onlarla gurur duymalı, cesaretlerini ve kahramanlıklarını övmeliyiz!

O zaman geçmişe saygı duyacağız ve gelecek için çabalayacağız! O zaman davamız ve yönümüz doğru olacaktır!

Vatanına ve Kırgız topraklarına canını adayan kardeşlerim!

Ala-Too dağlarını savunurken ölen cesur adamlar! Kırgız topraklarında barış için başınızı koydunuz.

yeminini tuttun. Kırgızistan'ın onuru için canını verdin.

Savaşçılar Vatan için kanlarını boş yere dökmediler, cesaretiniz asla unutulmayacak. İsimleriniz tüm dünya tarafından tanınacak ve yüzyıllarca unutulmayacaktır.

Sadece akrabalarınız, oğullarınız ve kızlarınız değil, tüm Kırgız halkı sizinle gurur duyuyor.

Gelecek nesiller, cesurca ve gururla “Ben Kırgızım”, “Ben Kırgızım!” diyerek kahramanlığınız ve başarınızla gurur duyacaklar.

Sevgili kahramanlar, huzur içinde yat! Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, Yüce Allah size cennette bir yer versin” dedi.

Ata-Beyit Ulusal Tarih ve Anıt Külliyesi'ne Batken bölgesinde devlet sınırını korurken askerlik görevi sırasında şehit olan askerler için hatırayı yaşatmak için bir anıt dikilecek.

Devlet Başkanı'nın yas müziği seslerine yaptığı konuşmanın ardından, Onur Muhafızları şirketi, Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi Sınır Muhafız Servisi'nden üç askerin cesetlerini gömdü - tank ekibi üyeleri Sherali Anarkulov, Sanjarbek Anarkulov ve Zhanybay uulu Tilek.

Üçlü salvo ateşlendi. Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, askerlerin mezarlarına bir avuç toprak attı, anma duası okundu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Yazarlarımız

Bursa Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği