Telefon
WhatsApp
Kazakistan ve Türkiye Cumhurbaşkanları Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 4. Toplantısını Gerçekleştirdi
Kasım-Jomart Tokayev, ülkemizi resmi ziyaret için ziyaret eden Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Toplantının gündeminde 5 konu yer aldı: dış politika ve yatırım, ticaret ve ekonomik işbirliği, ulaştırma ve lojistik, askeri sanayi, enerji ve tarım.

Kazakistan Cumhurbaşkanı, iki ülke arasında dinamik olarak gelişen ticaret, ekonomik ve yatırım işbirliğine dikkat çekti.

- Hedefimiz karşılıklı ticaret cirosunu 10 milyar dolara çıkarmak. Ankara, son 15 yılda Kazakistan'a 4,35 milyar dolar yatırım yaptı. Ülkemiz de Türkiye'ye 1,13 milyar dolar yatırım yaptı. Türkiye, Kazakistan'ın en büyük 10 yatırımcısından biridir. Genel olarak, transit-ulaşım bağlantıları ikili ticaret potansiyelinin oluşturulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Nakliye maliyetlerini ve teslimat süresini azaltmak için Trans-Hazar Koridoru'nun geliştirilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bugünkü toplantıda bu konuyu tartıştık ve fikir birliğine vardık. Bu yıl Haziran ayında Bakü'de üçlü bir toplantı yapıldı. Bu geleneği devam ettirmeyi düşünüyoruz. Bir sonraki toplantının Aktau'da yapılmasını öneriyoruz," dedi Kassym-Jomart Tokayev.

Türkiye Cumhurbaşkanı, kendisi ve heyeti adına Kazak halkına misafirperverlikleri için teşekkür etti ve iki ülke arasındaki işbirliğinin her alanda daha da geliştirilmesiyle ilgilendiğini ifade etti.

- Kazakistan ekonomisinin çeşitlendirilmesine katılıyoruz. Şirketlerimizin de insanlara iş yeri sağlamaya yönelik girişimlere katkıda bulunacağına inanıyorum. Ticaret ciromuzu kısa vadede 5 milyar dolara, orta vadede 10 milyar dolara çıkarmayı kararlaştırdık. Şimdiye kadar her şey plana göre gidiyor. Taşımacılık ve lojistik sektöründeki işbirliğimiz, orta vadeli hedeflerimize kısa sürede ulaşmamızı sağlıyor. Hazar Denizi'nin önemi artıyor. Bakü'deki üçlü toplantı başarılı geçti. Aktau'daki toplantının bu işi ilerletmemizi sağlayacağını umuyoruz. Küresel gıda güvenliğini sağlamak için dünya toplumuna karşı yükümlülüklerimizi gerektiği gibi yerine getiriyoruz. Recep Tayyip Erdoğan, "Buğday zengini Kazakistan'ın potansiyelinin bu konuda kullanılabileceğine inanıyorum" dedi.

Görüşmede, iki ülke heyetlerinin üyeleri de gündemdeki 5 konuyu görüştü.

Görüşmeler sonucunda aşağıdaki belgeler devlet başkanlarının huzurunda resmi delegasyon üyeleri tarafından imzalandı:

1. Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında veterinerlik ve gıda güvenliği alanında anlaşma.

2. Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında sağlık alanında işbirliği anlaşması.

3. Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında müzecilik, anıtların korunması ve restorasyonu alanında İşbirliği Muhtırası.

4. Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında kültür alanında muhtıra.

5. Kazakistan Cumhuriyeti Ticaret ve Entegrasyon Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı arasında teknik düzenleme, standardizasyon, metroloji, akreditasyon ve uygunluk değerlendirmesi alanlarında işbirliğine ilişkin Mutabakat Zaptı.

6. Kazakistan Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Aile İşleri ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında Mutabakat ve İşbirliği Muhtırası.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Yazarlarımız

Bursa Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği