Telefon
WhatsApp
İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Semerkant'ta bir araya geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Semerkant'ta bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin şunları söyledi:

-Sevgili İlham Haydaroğlu, sizi bu sefer bu organizasyonun zirvesi olan Şanghay İşbirliği Örgütü'nün oturum aralarında görmekten çok memnunum.

Siz ve ben bugün birçok kez birbirimizle konuştuk, örgütün kendisi, ikili ilişkiler ve bölgedeki durum hakkında görüş alışverişinde bulunduk.

İkili ilişkilere gelince, gelişiyorlar. Aslında, elbette çok başarılı bir şekilde gelişiyorlar. Ticaret ve yatırım hacmi de büyüyor. İşbirliği çeşitli bakanlıklar, bakanlıklar ve parlamentolar aracılığıyla yürütülmektedir.

Elbette bugün Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki durumun ağırlaşmasından hepimiz çok endişeliyiz. Bunun hakkında konuştuk. Bildiğiniz gibi bu konuda sizi bilgilendirdim, dün akşam Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştüm. Gerginliğin koordineli bir çabayla nihayet durdurulması iyi, ama anladığım kadarıyla hala gergin.

Sizi görme ve tüm bu konular hakkında konuşma fırsatı bulduğum için çok mutluyum, çünkü hepsi önemli.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev şunları söyledi:

- Teşekkürler Vladimir Vladimirovich, yeni toplantımızdan çok memnunum.

Son görüşmemizden bu yana üç aydan az bir süre geçti, ancak bunca zamandır telefonda konuşarak sürekli iletişim halindeyiz. İkili ilişkilerde de çok olumlu bir ivme görüyoruz.

Müttefik etkileşimi Bildirgesi'nin imzalanmasından sonra, diğer çeşitli sektörlerde de önemli belgeler imzalandı. Genel olarak, belirttiğiniz gibi, kargo taşımacılığı hacminde ve ciroda büyüme gözlemliyoruz. Ayrıca, şimdi toplu taşıma yeteneklerimizi tam olarak devreye sokmayı amaçlıyoruz. Yani sonuçlar ortada. Bu yılı her alanda iyi sonuçlarla bitireceğimize eminim.

Ermenistan-Azerbaycan sınırında yaşanan şiddet ve tırmanışa hemen yanıt verdiğiniz için de size minnettarlığımı ifade etmek isterim. Çatışmalar sekiz saatten az sürdü ve Ermeni tarafı ateşkesi hemen uygulamaya başlamamasına rağmen şimdi durdu. Genel olarak, yaklaşık iki gündür ateşkes gözlemleniyor. Sınır çatışmaları oluyor, ancak asıl mesele şu ki, durumu istikrara kavuşturmayı ve barışçıl koşullar getirmeyi başardık.

Şu anda karadan aldığım bilgilere göre dediğim gibi durum yaklaşık iki gündür stabil. Şimdi asıl mesele, ilişkilerin normalleşme sürecini bozmamak, bu yönde hareket etmeye başlamak. Sınırlandırma süreci çerçevesinde Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan başbakan yardımcıları düzeyindeki üçlü komisyon çerçevesinde yapılanlar da dahil olmak üzere Rusya'nın buna yönelik çabalarını ve buna yönelik planlarını memnuniyetle karşılıyoruz. bir barış anlaşması için müzakerelere başlayın. Tabii ki, bunu ayrıntılı olarak tartışacağız.

Azerbaycan'ın ikinci Karabağ savaşından sonra Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan tarafından imzalanan üçlü belgelere bağlı olduğunu ve Kafkasya'daki durumun istikrarlı olması için her şeyi yapacağımızı tekrar söylemek istiyorum.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Yazarlarımız

Bursa Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği